Toulavý pes

Akira Kurosawa: Toulavý pes
Akira Kurosawa: Toulavý pes

Film zachycuje náladu a prostředí Japonska krátce po druhé světové válce. Mladý detektiv z oddělení vražd je jednoho parného dne okraden o svůj kolt. Začátek jako v lecjaké jiné klasické detektivce. Ovšem od okamžiku, kdy Murakami (Toširo Mifune) zjistí, že byl okraden, začne se děj odvíjet poněkud jinak, než by západní člověk očekával.

Nejprve jsem se domníval, že naivita pramení z doby, ve které se příběh odehrává. Znáte to, rada Vacátko znal osobně celou galérku a každý kasař měl svou zločineckou čest. Později jsem ale pochopil, že v Toulavý pes je z jiného soudku. Je to japonský film, navíc pro japonský národ zobrazující velmi složitou dobu.

Detektiv Murakami se snaží svou zbraň za každou cenu najít. Je velmi tvrdohlavý, ale současně pociťuje vinu, pro nás až nepochopitelnou. Doufám, že se nepletu, ale spatřuji zde odkaz hrdosti samuraje, který zklamal a snaží se očistit. Murakami byl voják, který prohrál válku a zklamal svého císaře. Toto trauma si nese i v policejní službě a ztráta zbraně jen uspíší jeho vyhřeznutí na povrch.

Murakami nakonec svůj kolt najde a s ním i muže, který touto zbraní zabíjel a s jejíž pomocí loupil. Toulavý pes je japonský film a proto mě ani v nejmenším nepřekvapilo, že Murakami v důsledku k zločinci pociťuje lítost.

Film je natočen brilantně, ostatně jako všechny snímky Akira Kurosawy. Ať je venku deset pod nulou, bude vám vedro, budete se potit a z japonského slunce se vám bude motat hlava. Ale možná je všechno jinak, protože tohle povídání o Toulavém psu píšu s vysokou horečkou a nadopovaný paralenem. Chcete-li se podívat do poválečního Tokia, Toulavý pes bude nejspíš správná volba.

Nora inu, Japonsko, 1949
Režie: Akira Kurosawa
Scénář: Ryuzo Kikushima, Akira Kurosawa
Hudba: Fumio Hayasaka
Kamera: Asakazu Nakai
Hrají:
Toshiro Mifune - Detektiv Murakami
Takashi Shimura - Detektiv Sato
Keiko Awaji - Harumi Namaki