Akira Kurosawa

Akira Kurosawa
Akira Kurosawa

Roky jsem sháněl filmy od legendárního japonského režiséra a scénáristy Akira Kurosawy. A roky jsem měl smůlu. Občas se dalo něco vidět v klubových kinech, nicméně pravidelně jsem se to dovídal ex post. Zhruba před třemi lety se mi náhodou dostal do rukou rip filmu Sedm samurajů. Skákal jsem blahem, dokud jsem si jej nepustil. Tedy kdo tohle dělal! Fragmenty (kostičkování) přes celý monitor, zvuk posunutý vůči obrazu kdoví o kolik sekund, amatérské titulky ten chaos ještě zdůraznily. A ve finále, když už jsem se se všemi těmito nedostatky smířil, se film sekl a dál ani ťuk! Zaplakal jsem a dvě pokoutně vypálená CD odložil s krvácejícím srdcem do šuplíku.

Když tu najednou... Levné knihy a jejich edice! S jakou radostí nakupuji jeden Kurosawův film za druhým! S jakou radostí se na ně dívám a poslouchám japonské dialogy! A jakou radost pociťuji, když v dialozích postřehnu známé slovo (obvykle spojku nebo číslovku)! Zkrátka pociťuji takovou radost, že se o ni s vámi chci podělit na tomto malém webu.

Vznikat bude pozvolna, tak, jak mi slina přinese slova na papír. Přehled Kurosawových filmů vydaných v České republice formou čtenářského deníku bude prvním počinem. Samozřejmě s odkazem na distributora.