JAPONSKÝ FILM

Katana

 Dode´s-ka den Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Kurosawa tentokrát opouští středověká dějiště i své typické hrdiny - samuraje - a odkrývá bezútěšnost existence na dně společnosti prostřednictvím série tragikomických příběhů ze života obyvatel slumu v poválečném Tokiu. Dějově propletené miniatury načrtávají osudy lidí z nejnižších vrstev, kteří z tíživé reality, jež se stává každodenním bojem o přežití, utíkají do svých vlastních vysněných světů, existujících pouze v jejich hlavách... Film v původním znění s českými titulky.


Ichi The Killer Levné knihy, 2006
režie: Takashi Miike
Sakra... nezůstal nikdo, kdo by mě zabil. Krví prosáklým příběhem japonského podsvětí nás provází bezohledný stroj na zabíjení Kakihara. Na cestě za svým osudem Ichim předkládá zívající blonďák Evropanům neortodoxní druhy násilí v duchu unikátní asijské cesty. Tento film opravdu není pro diváky se slabšími nervy nebo pro ty, kterým se z většího množství krve dělá nevolno. Režisér Miike své publikum rád šokuje - a ve svém oboru je mistr!


Nebe a peklo Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Kurosawa tentokrát svůj filmový příběh zasadil do období poválečné ekonomické revoluce v Japonsku. Kingo Gondo, úspěšný manažer v obuvním průmyslu se na vrcholu své kariéry stane obětí vydírání. Když zjistí, že únosci místo jeho syna zajali jiného chlapce, ocitá se v nelehké situaci...Musí se rozhodnout, zda obětuje práci, která je pro něj smyslem života nebo dá všanc svoji čest a dobré jméno...Hrají: Toshiro Mifune, Tatsuya Nakadi, Kyoko Kagawa, Tatsyua Mihashi.


Opilý anděl Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Gangstera Matsunagu po šarvátce se znepřáteleným gangem ošetří doktor Sanada, lékař-alkoholik, jenž je doslova "andělem" pro chudé lidi z předměstí, kde žije. Ten mladému zločinci diagnostikuje tuberkulózu a pokouší se ho přesvědčit, aby se začal léčit. Mezi muži se postupně vyvíjí zvláštní přátelské pouto. Ve chvíli, kdy propustí z vězení bývalého vůdce Matsunagova gangu, nemocný mladík ztrácí svoji pozici i milenku a rozhodne se postavit bývalému šéfovi v souboji na život a na smrt...


Poslední samuraj Warner Bros, 2004
režie: Edward Zwick
Píše se rok 1870 a v Japonsku hrozí válka mezi císařem a klany samurajů. Americký kapitán Woodrow Algren je veteránem mnoha bitev v boji za nezávislost. Byl proto najat Japonci, aby je vycvičil na boj se samuraji. Jenže osud umí být občas škodolibý. Kapitán Algren je samuraji unesen a zcela propadne obdivu k jejich způsobu života, tradicím a morálnímu kodexu.


Ran Levné knihy, 2005
režie: Kurosawa Akira
Rodinná tragédie vyústila v krutou válku. Zámožný pán Hidetora se rozhodne rozdělit panství mezi tři syny. Když se starší synové ujmou vlády, rychle se obrátí proti svému vlastnímu otci a začnou usilovat o úplnou kontrolu nad celým územím. Hidetora musí nakonec v krvavé bitvě opustit království. - Svělá výprava a strhující bojové scény, držitel Oscara. Jazyk: japonsky, česky, titulky české.


Samuraj Avis-Intersonic, 2005
režie: Takeši Kitano
Japonsko, 19. století. Zatoichi je slepý poutník, který si na živobytí přivydělává masážemi a hazardem. Za jeho skromným vzhlede, se však skrývá dechvyrážející schopnost ovládat meč s přesností a citem, že žádný protivník nemá šanci.Na své pouti se dostane do malého městečka v horách, které terorizuje skupina bojovníků v čele s nemilosrdným Ginzem. Zatoichi jako vášnivý hazardní hráč využije příležitost a zkusí štěstí i zde. Podobu hry se seznámí se dvěmi gejšami. Ty jsou stejně tak nebezpečné jako krásné. Do města přišly pouze s jedním úmyslem - pomstit smrt svých rodičů, kterou má na svědomí Ginzo. Zatoichi se stane jejich ochráncem a spolubojovníkem.


Sanjuro Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Samuraj Sanjuro se vrací ve volném pokračování filmu Yojimbo, aby znovu tasil svůj meč a předvedl svůj důvtip. Sanjuro náhodně vyslechne rozhovor mladíků o korupci v jejich klanu. Poté, co se zkorumpovaná strana pokusí chlapce zatknout, jim Sanjuro pomůže uniknout. Sanjuro je exkurzí do společenských a politických zvyklostí feudálního Japonska a přináší psychologickou studii vůdcovství a nesmyslnosti války na pozadí napínavé akce a inteligentní zábavy. Film v původním znění s českými titulky.


The Hidden Fortress Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Sedlákům Taheimu a Matakishimu válka nepřinesla očekávaný výdělek, a tak se vydávají na cestu domů. Při svém putování krajinou potkávají zasloužilého generála, jenž doprovází mladou princeznu - poslední žijící členku rodu Akizuki, na jejíž dopadení je vypsaná odměna. Generál s princeznou se potřebují dostat přes nepřátelské území a využijí k tomu pomoci rolníků. Ti jsou pro vidinu slíbené odměny ochotni podstoupit jakékoliv riziko... Film v původním znění s českými titulky.


Toulavý pes Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Tokio po druhé světové válce. Mladý detektiv kriminální policie Murakami je v autobusu okraden o pistoli. Rozzuřený a zahanbený se pokouší zbraň najít a získat zpět – ale bez úspěchu. Pomocnou ruku mu nabídne starší a moudřejší detektiv Sato, s nímž pak společně stopují pachatele ostudné krádeže. Brzy jsou totiž nalezeny oběti zabité kulkami z Murakamiho zbraně… Původní znění s českými titulky.


Vzpoura Filmhouse, 2006
režie: Masaki Kobayashi
Hrdinou příběhu je stárnoucí samuraj Isaburo. Žije poklidným životem, dokud mu jeho pán nepřikáže aby oženil svého syna Yogora s konkubínou, jež upadla v nemilost i přesto, že vládci porodila syna. Ačkoliv se Isaburo zprvu zdráhá, Yogoro přijme Ichi za ženu a zakrátko se mezi nimi probudí silný cit. Jijich láska starému samuraji vrátí síly a tak když zemře vládcův starší syn a on pošle pro Ichi, aby mu stanula po boku jako matka jeho dědice, Isaburo se pánovi postaví na odpor...


Wasabi Hollywood Classic Entertainment, 2001
režie: Gérard Krawczyk
Hubert je polda se zlatým srdcem a s ocelovými pěstmi. Právě svou spravedlivou pěstí jedné noci inzultuje v nightclubu nevychovaného výrostka. Vše by bylo celkem v pořádku, kdyby se nejednalo o synáčka Hubertova nejvyššího šéfa. Celá věc se musí zamést pod stůl a Hubertovi je doporučena delší dovolená. Tu si užíval naposledy když potkal svou životní lásku, Japonku Miko, která ho před 20 lety záhadně opustila. Hubert by chtěl začít vnímat svět kolem sebe konečně jako člověk a ne jenom jako policajt. Jednoho dne zazvoní telefon až z dalekého Japonska. Právní zástupce ho informuje, že Miko před několika dny zemřela. Ještě před tím, než navěky odešla sepsala závěť. V ní mu odkazuje její největší majetek. Je to něco velmi speciálního. Je to více než dědictví, více než dar a taky více než obrovský problém.


Yojimbo Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Děj Kurosawova easternu se odehrává v 19. st. Bezejmenný samuraj, jenž se ocitl pez pána, přichází do vesnice, rozdělené na dva vzájemně válčící tábory. Samuraj - představí se jako Sanjuro - brzy pochopí, že tohle místo ho může hodně potřebovat. Poté, co předvede ukázku svých bojových dovedností, začnou se o jeho ochranu ucházet obě znepřátelené strany. Sanjuro se rozhodne poštvat je proti sobě... Film v původním znění s českými titulky.


Zběsilost Filmhouse, 2006
režie: Kihachi Okamoto
Bouřlivá léta pádu šógunátu charakterizují nekonečné likvidace nepohodlných osob a konflikty procísařských a šógunátních skupin. Na pozadí těchto událostí prochází jako přízrak smrti muž jménem Rjúnosuke Cuke, jenž ovládá meč s bravurou mistra, ale jehož duše je zlá a krutá. Zůstávají za ním mrtvoly politicky aktivních osob i obyčejných lidí. Ovšem vše souvisí se vším a jeden čin neodvratně ovlivňuje činy druhých. Jedho smrt si přeje stále více lidí, ale je vůbec možné zastavit zosobněné zlo?


Zlý chlap spí dobře Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
V Kurosawově hamletovském příběhu společenského skandálu z poválečného Japonska se mladý muž Nishi (Toshiro Mifune) pokusí využít svou pozici v centru zkorumpované firmy k tomu, aby demaskoval muže zdopovědné za smrt jeho otce. Jeden z prvních japonských poválečných filmů noir, jenž sice nepatří ke Kurosawovým nejslavnějším dílům, pro svou myšlenkovou závažnost a nadčasovou platnost však rozhodně stojí za zhlédnutí! Původní znění s CZ titulky.


Žiji ve strachu Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Postarší zámožný Nakajima ( Toshiro Mifune ) je posedlý děsivou představou atomové katastrofy. Jeho vroucné přání spasit celou rodinu útěkem do Jižní Ameriky však nařáží na silný odpor dětí, které si uvědomují, že by se tím výrazně zmenšilo jejich očekávané dědictví a rozhodnou se raději otce nechat prohlásit za nesvéprávného. Herecký výkon pětatřicetiletého T. Mifuneho v roli starého muže balancujícího nad propastí je naprosto strhující...


Žít Levné knihy, 2006
režie: Kurosawa Akira
Kanji Watanabe strávil dlouhá léta nesmyslnou prací byrokrata. Poté, co se dozvídá, že je smrtelně nemocen a zbývá mu posledních šest měsíců života, začne si klást otázky o smyslu lidské existence. Uvědomí si, že se už 30 let potácí mezi pracovním stereotypem a neporozumění v rodině, a odhodlá se na světě po sobě něco zanechat – začne bojovat za zřízení městského parku a hřiště v chudinské čtvrti. Muž plný smutku a pesimismu se ze dne na den proměňuje v člověka zářícího nadějí… České titulky.

Ue – nahoru
nahoru